BolgeXeber.Com » Şou-Biznes » “Oskar” Mükafatı 2011 namizədlərin siyahısı

“Oskar” Mükafatı 2011 namizədlərin siyahısı

27-02-2011, 22:10
Oxunub: 3 155 Amerika Kino sənəti akademiyası bu gün “Oskar” mükafatına namizədlərin adlarını açıqladı.

Ən yaxşı kişi roluna görə

•Javier Bardem – “Biutiful”
•Jeff Bridges – “True Grit”
•Jesse Eisenberg – “The Social Network”
•Colin Firth - “The King’s Speech”
•James Franco – “127 Hours”

Ən yaxşı ikinci plan kişi roluna görə

•Christian Bale “The Fighter”
•John Hawkes “Winter’s Bone”
•Jeremy Renner “The Town”
•Mark Ruffalo “The Kids Are All Right”
•Geoffrey Rush “The King’s Speech”

Ən yaxşı qadın roluna görə

•Annette Bening “The Kids Are All Right”
•Nicole Kidman “Rabbit Hole”
•Jennifer Lawrence “Winter’s Bone”
•Natalie Portman “Black Swan”
•Michelle Williams “Blue Valentine”

Ən yaxşı ikinci plan qadın roluna görə

•Amy Adams “The Fighter”
•Helena Bonham Carter “The King’s Speech”
•Melissa Leo “The Fighter”
•Hailee Steinfeld “True Grit”
•Jacki Weaver “Animal Kingdom”

Ən yaxşı tammetrajlı animasiya filminə görə

•“How to Train Your Dragon” Chris Sanders and Dean DeBlois
•“The Illusionist” Sylvain Chomet
•“Toy Story 3” Lee Unkrich

Quruluşçu rəssamın/dekoratorun ən yaxşı işinə görə

•“Alice in Wonderland”Dizayn: Robert Stromberg; Set Decoration: Karen O’Hara
•“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”Dizayn: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
•“Inception” Dizayn: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
•“The King’s Speech” Dizayn: Eve Stewart; Set Decoration: Judy Farr
•“True Grit” Dizayn: Jess Gonchor; Set Decoration: Nancy Haigh

Operatorun ən yaxşı işinə görə

•“Black Swan” Matthew Libatique
•“Inception” Wally Pfister
•“The King’s Speech” Danny Cohen
•“The Social Network” Jeff Cronenweth
•“True Grit” Roger Deakins

Ən yaxşı kostyumlar dizaynına görə

•“Alice in Wonderland” Colleen Atwood
•“I Am Love” Antonella Cannarozzi
•“The King’s Speech” Jenny Beavan
•“The Tempest” Sandy Powell
•“True Grit” Mary Zophres

Ən yaxşı rejissorluğa görə

•“Black Swan” Darren Aronofsky
•“The Fighter” David O. Russell
•“The King’s Speech” Tom Hooper
•“The Social Network” David Fincher
•“True Grit” Joel Coen and Ethan Coen

Ən yaxşı sənədli filmə görə

•“Exit through the Gift Shop” Banksy and Jaimie D’Cruz
•“Gasland” Josh Fox and Trish Adlesic
•“Inside Job” Charles Ferguson and Audrey Marrs
•“Restrepo” Tim Hetherington and Sebastian Junger
•“Waste Land” Lucy Walker and Angus Aynsley

Ən yaxşı qısametrajlı sənədli filmə görə

•“Killing in the Name” Namizədlər təyin olunacaq
•“Poster Girl” Namizədlər təyin olunacaq
•“Strangers No More” Karen Goodman and Kirk Simon
•“Sun Come Up” Jennifer Redfearn and Tim Metzger
•“The Warriors of Qiugang” Ruby Yang and Thomas Lennon

Ən yaxşı montaja görə

•“Black Swan” Andrew Weisblum
•“The Fighter” Pamela Martin
•“The King’s Speech” Tariq Anwar
•“127 Hours” Jon Harris
•“The Social Network” Angus Wall and Kirk Baxter

Xarici dildə ən yaxşı filmə görə

•“Biutiful” Mexico
•“Dogtooth” Greece
•“In a Better World” Denmark
•“Incendies” Canada
•“Outside the Law (Hors-la-loi)” Algeria

Ən yaxşı qrimə görə

•“Barney’s Version” Adrien Morot
•“The Way Back” Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
•“The Wolfman” Rick Baker and Dave Elsey

Ən yaxşı musiqinə görə

•“How to Train Your Dragon” John Powell
•“Inception” Hans Zimmer
•“The King’s Speech” Alexandre Desplat
•“127 Hours” A.R. Rahman
•“The Social Network” Trent Reznor and Atticus Ross

Ən yaxşı mahnıya görə

•“Coming Home” from “Country Strong” Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
•“I See the Light” from “Tangled” Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater
•“If I Rise” from “127 Hours” Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong
•“We Belong Together” from “Toy Story 3″ Music and Lyric by Randy Newman

Ən yaxşı bədii filmə görə

•“Black Swan” Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin, Producers
•“The Fighter” David Hoberman, Todd Lieberman and Mark Wahlberg, Producers
•“Inception” Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
•“The Kids Are All Right” Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte and Celine Rattray, Producers
•“The King’s Speech” Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers
•“127 Hours” Christian Colson, Danny Boyle and John Smithson, Producers
•“The Social Network” Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin, Producers
•“Toy Story 3” Darla K. Anderson, Producer
•“True Grit” Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
•“Winter’s Bone” Anne Rosellini and Alix Madigan-Yorkin, Producers

Ən yaxşı qısametrajlı animasion filmə görə

•“Day & Night” Teddy Newton
•“The Gruffalo” Jakob Schuh and Max Lang
•“Let’s Pollute” Geefwee Boedoe
•“The Lost Thing” Shaun Tan and Andrew Ruhemann
•“Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)” Bastien Dubois

Ən yaxşı qısametrajlı filmə görə

•“The Confession” Tanel Toom
•“The Crush” Michael Creagh
•“God of Love” Luke Matheny
•“Na Wewe” Ivan Goldschmidt
•“Wish 143” Ian Barnes and Samantha Waite

Ən yaxşı səsə görə

•“Inception” Richard King
•“Toy Story 3” Tom Myers and Michael Silvers
•“Tron: Legacy” Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
•“True Grit” Skip Lievsay and Craig Berkey
•“Unstoppable” Mark P. Stoeckinger

Ən yaxşı səs montajına görə

•“Inception” Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
•“The King’s Speech” Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
•“Salt” Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin
•“The Social Network” Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
•“True Grit” Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland


Ən yaxşı vizual effektlərə görə

•“Alice in Wonderland” Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
•“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1” Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
•“Hereafter” Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell
•“Inception” Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
•“Iron Man 2” Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

Ən yaxşı ssenariya görə

•“127 Hours” Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy
•“The Social Network” Screenplay by Aaron Sorkin
•“Toy Story 3” Screenplay by Michael Arndt; Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
•“True Grit” Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen
•“Winter’s Bone” Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini

Ən yaxşı orijinal ssenariyə görə

•“Another Year” Written by Mike Leigh
•“The Fighter” Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson;
•Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson